Wirtualna maszyna (A)

Czy wiecie, że można mieć system w systemie? Jeżeli nie, to właśnie dobrze trafiliście, ponieważ tutaj opiszę Wam jak można postawić sobie drugi system wewnątrz pierwszego systemu (bez naruszenia danych).

 

Do tego celu będziemy potrzebować programu do postawienia wirtualnej maszyny. Jest parę słynnych i darmowych programów do tego celu, ale ja opiszę Wam tą procedurę na jednym z lepszych programów (oczywiście to moja opinia).

 

Ja do postawienia wirtualnej maszyny (czyli wirtualnego PC) używam programu o nazwie: VirtualBox. Jest on bardzo miły w obsłudze oraz w języku polskim. Poniżej w skrócie podaję plan odpalenia Wirtualnego PC i postawienia systemu na nim.

 

A. Tworzenie i przygotowanie wirtualnej maszyny:

 

00. Pobierz plik instalacyjny VirtualBox (ze strony producenta tutaj) – odpowiednio do wersji fizycznie zainstalowanego systemu.

01. Zainstaluj program

02. Uruchom program i wybierz język interfejsu (oczywiście zaznacz Polski)

03. Utwórz wirtualną maszynę po przez naciśnięcie klawisza Nowa i wykonaj wszystkie czynności kreatora(*), który tworzy maszynę i tzw. wirtualny dysk (wirtualny dysk będzie w postaci pliku, który zostanie zapisany na naszym dysku)

 

(*) Kreator zapyta Cię między innymi o:

 

– platformę, którą chcesz zainstalować na wirtualnej maszynie

– poprosi o ustalenie wielkości wirtualnego dysku

– poprosi o ustalenie wielkości domyślnej pamięci RAM (standardowo jest 512MB)

 

Po tej wstępnej procedurze tworzenia i ustalenia jaka platforma będzie możemy przystąpić do instalacji systemu na naszej wirtualnej maszynie.

 

B. Instalacja systemu na wirtualnej maszynie:

 

INFO 1: Przygotuj sobie płytę instalacyjną danego systemu lub plik ISO (obraz CD), którą/y uruchomisz jako wirtualny napęd CD za pomocą programu Deamon Tools (tworzy wirtualny napęd CD)

 

INFO 2: Zalecam plik ISO i wirtualny napęd CD, ponieważ szybciej i sprawniej będzie nam szła procedura instalacji systemu na naszej wirtualnej maszynie.

 

01. Włóż płytę CD do napędu lub zamontuj plik ISO w napędzie wirtualnym przez Deamon Tools

02. W ustawieniach wirtualnej maszyny zmień kolejność bootowania na: CD, dysk i dyskietka (przy każdej z tych pozycji jest kratka do zaznaczenia/odznaczenia; ustaw tą kolejność, ale odznacz kratkę przy dyskietce, aby była ona ignorowana podczas bootowania wirtualnej maszyny), następnie kliknij klawisze Zastosuj i OK.

03. Teraz uruchom swoją wirtualną maszynę i poczekaj, aż ona wczyta Tobie instalator systemu

04. Wykonuj odpowiednie kroki, które są wyświetlane na kreatorze instalacyjnym danego systemu.

 

Po zakończeniu instalacji Twoja wirtualna maszyna zrestartuje się, a Ty w tym momencie możesz już wyjąć CD z optycznego napędu lub odmontować plik ISO z wirtualnego napędu CD przez Deamon Toolsa.

 

INFO 3: Wejdź ponownie do ustawień wirtualnej maszyny (tej, na której instalowałeś system) i zmień kolejność botowania napędów na: dysk, CD, dyskietka.