Bitcoins

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin, bitmoneta – kryptowaluta wprowadzona w 2009 roku przez osobę (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto[2]. Nazwa odnosi się także do używającego jej otwartoźródłowego oprogramowania oraz sieci peer-to-peer, którą formuje. Bitmonety mogą zostać zapisane na komputerze osobistym w formie pliku portfela lub przetrzymywane w prowadzonym przez osoby trzecie zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli. W każdym z tych przypadków bitcoiny mogą zostać przesłane do innej osoby przez Internet do dowolnego posiadacza adresu bitcoin. Każdy bitcoin dzieli się na 100 000 000 mniejszych jednostek, zwanych satoshi.


Źródło oraz więcej informacji: wikipedia.pl

Portfele i adresy

Adresy Bitcoin zawierają ciąg znaków alfanumerycznych. Adresy portfela przeważnie są zmieniane po każdej transakcji przychodzącej/wychodzącej. Ta procedura zmiany adresów portfeli jest stosowana dla bezpieczeństwa i zachowania anonimowości.


Q: Jaki typ portfeli jest bezpieczniejszy?
A: Najbezpieczniejszy typ portfeli to:

Dla większych środków (traktować jako konto oszczędnościowe):

– papierowe (jest generowany adres portfela oraz prywatny klucz (JEGO NIE WOLNO NIKOMU UDOSTĘPNIAĆ!!!!)
– hardware (urządzenie, np. ledger, trezor, keep itp.)

Na codzienne wydatki wystarczą portfele online takie jak:

– 4coins (portfel i kantor w jednym miejscu)
– jaxx (obsługiwane platformy: Windows, iOS, OS X, Android, Linux i Google Chrome (jako wtyczka) oraz w przyszłości hardware / obsługuje następujące kryptowaluty: BTC, LTC, ETH, ETC i inne / więcej szczegółów znajdziecie tutaj: jaxx.io)
– GreenAddress (obsługuje TYLKO BTC)